Agencja Interaktywna

Dobra stalówka zamiast ołówka

Przy ważnej treści tekstu pisanego jednakoż ważny jest przyrząd do pisania na papierze. Estetykę oraz patos wizualny pisma najlepiej przekazuje pióro wieczne. Dzisiaj ten artykuł piśmienniczy jest rzadziej używany ze względu na swoją cenę (długopisy są o wiele tańsze w produkcji), aczkolwiek przez wielu konsumentów są cenione ze względu na mniejsze zmęczenie dłoni osoby piszącej (wieczne pióro wymaga mniejszego nacisku niż tradycyjny długopis) oraz ze względu na estetykę samego pisma, należy również wspomnieć, że posiadanie pióra dodaje pewnego prestiżu samemu użytkownikowi.
Wyjątkowość tego artykułu podnosi sposób jego użytkowania, w którym materiał pisarski tutaj: ciekły atrament, spływa pod wpływem siły grawitacji przez kapilarę (spływak) do metalowej końcówki (stalówka).
Możemy spotkać się ze stalówkami prostymi, ukośnymi albo w zależności od przeznaczenia dla osób leworęcznych lub dla osób początkujących i dzieci – stalówki z bardziej zaokrąglonym ziarnem niż typowe.
Obecnie najpopularniejsze są pióra na naboje. Zwykle, zamiennie z nabojami, można stosować napełniane za pomocą konwertera z kałamarza. Niektóre wieczne pióra są uważane wręcz za dzieła sztuki i osiągają niebagatelne ceny.
Ciekawostką jest, iż pióro wieczne powstało wcześniej niż ołówek, bo w 1922 roku. Howard Carter odnalazł je w grobowcu Tutenchamona. Do końca XVIII wieku popularne były pióra gęsie z ich największą wadą – koniecznością ścinania końcówki dla nadania jej kształtu umożliwiającego pisanie, co dzisiaj spełnia właśnie stalówka.

Zapraszamy: https://www.swiatartysty.pl/pl/c/Stalowki-kaligraficzne/203

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.